از پسری در دانشگاه خوشم می آید

DWQA Questionsدسته بندی: اخلاقیاز پسری در دانشگاه خوشم می آید
mohadese 3 سال قبل

سلام اقای ماندگاری.
راستش من دانشجوی ترم پنج پرستاری هستم و از یک پسر تو دانشگاه خیییلی خوشم میاد واقعن هم پسر خیلی خوب و سر به زیریه و من اصلا عاشق همینش شدم ولی خب اون اصلا خبر نداره.
راستش دوست داشتن به اون معنی که هر وقت می بینمش قلبم تند تند بزنه نیست ولی خیلی دوس دارم ک بیاد تو زندگیم و هر پسری رو می بینم با اون مقایسه میکنم اخه خصوصیات اخلاقی خوبی داره. سر به زیره،ساکته، با اخلاقه، اردوی جهادی میره…
به نظرتون حسم بهش دوست داشتنه یا هوس؟ اگه بدونم هوسه خیلی راحت تر میتونم فراموشش کنم
بهش ی جوری بگم ک دوسش دارم یا نه؟اصلا نمیدونم شرایط اینکه یکی وارد زندگیش بشه رو داره یا نه؟

1 پاسخ
مهدی مهدوی عضو سایت 3 سال قبل

با سلام؛
برای کنترل ارتباط باید انگیزه ها را شناخت. در مدیریت ارتباط باید واقع بینی داشت نه بدبینی و نه خوش بینی و سهل انگاری، بلکه باید خردمند بود و از ارتکاب خطا به دور بود.
خداوند می فرماید:
«گرامی ترین افراد با تقواترین آنهاست».
تقوا یعنی فرد، بدی را می شناسد اما مقاومت دارد و حافظ خود است. حریم دارد، عزت نفس دارد و آلوده به ناپاکی نمی شود.
تقوا شخصیت انسان را بالا می برد و قدرت مقابله با عوامل محرک و مخرب را ایجاد می کند.
بهترین توصیه به شما فکر کردن به حالات طبیعی خودتان است، موافق فطرت زن این است که مورد خواستن قرار گیرد و بداند التماس محبت یعنی مرگ محبت. به گدا چیز با ارزش نمی دهند. برای اثبات عشق خود تلاش نکنید، بلکه سعی و تلاش خود را در جهت رشد شخصیت خود قرار دهید.
عشق دارای انواعی است که به چند نمونه آن اشاره می شود:
– عشق ناز: فرد تازه آشنا شده و این محبت در یک فضای جذاب و رمانتیک شروع می شود. به یک نگاه دل می بندد.
– عشق نیاز: تولدش در شرایط نیاز و مرگش در شرایط عادی است. شخصیت های وابسته و ضعیف به این عشق مبتلا می شوند.
– عشق فراق: تولد در فراق است و مرگش در وصال است. به هر دلیلی که فاصله می افتد جاذبه ایجاد می کند. ترس از دست دادن و فراق دارد.
– عشق لایق: دوست دارد برای این که دوست داشتنی است. علامتش شناخت واقعیت هاست، محبوبیّت بدون مقبولیّت ماندنی نیست. اغلب، عشق های قبل از ازدواج در مدت زمان کوتاهی از بین می رود، چون فضای رؤیایی و خیالی شکل گرفته و با واقعیت تطبیق ندارد. عشق بعد از ازدواج پایدار است، زیرا در دل واقعیت شکل می گیرد. شناخت واقعیت ها تنها در شرایط واقعی ممکن است.
حال با توجه به این توضیحات می توانید از خود بپرسید که آیا عشق و علاقه شما به واسطه شناخت درست، تدریجی و بر اساس واقعیّت شکل گرفته است؟!
برای این که بتوانید به این حالت خود غلبه کنید کاملاً خود را در وضعیتی تصور کنید که به او این علاقه را بیان کردید و ایشان محترمانه و یا غیرمحترمانه به شما بی توجهی و یا بی حرمتی کند؛ چه حالی می شوید؟
آیا این زمان برای شما سخت تر است یا شرایطی که الآن دارید؟! پس خوب فکر کنید و به احساسات و عواطف خود غلبه کنید و آن را تحت کنترل بگیرید تا بتوانید مسئله را مدیریت کنید تا به نتیجه مناسبی برسید.
برای این که متوجه شوید ایشان نیز نظر مساعدی به شما دارد یا نه، می توانید در محیط دانشگاه از افراد معتمد مثل برخی اساتید که هر دوی شما را بشناسند و یا یکی از دوستان مشترک و مورد اعتماد و محرم اسرار خود کمک بگیرید و موضوع را با آن ها مطرح کنید تا در صورت مناسب بودن شرایط و با احتمال این که ایشان هم نظر مثبتی به شما داشته باشند با او صحبت کنند تا در صورت تمایل به خواستگاری شما بیاید. مزیّت این کار این است که شما تکلیف خود را خواهید دانست و برای یک علاقه بی بنیان و سراب، سرمایه گذاری عاطفی، روانی نمی کنید.
البته این کار شما اشتباه است که خواستگاران خود را به دلیل یک عشق یک طرفه که مشخص نیست به سرانجام می رسد یا نه، رد می کنید. اول تکلیف خود را در این رابطه مشخص کنید، سپس به موارد دیگر با دقت توجه کنید تا به یک انتخاب درست و منطقی برسید. رد کردن خواستگار بدون دلیل منطقی نشان می دهد که علاقه شما هیجانی است.
به یاد داشته باشید بعضی از اشتباهات انسان در زندگی غیرقابل جبران است و عوارض منفی دارد؛ پس به آینده خود درست و عاقلانه فکر کنید. چاره کار به دست خود شماست و آن هم کنترل احساستان. برای این کار باید مهارت های خود را زیاد کنید و از خداوند کمک بخواهید که با داشتن عفت و خودداری از گناه موقعیت یک ازدواج مناسب برایتان فراهم شود.